Kotletes!
Sveiciens gardēžiem!
Nav jau gluži tā, ka mēs saimniecībā tikai un vienīgi liellopa gaļu vien ēstu. Reizi pa reizei pagatavojam kaut ko arī no vistas vai cūkas gaļas. Tomēr, tā kā šobrīd abas iepriekšminētās, cenas ziņā vairs tālu neatpaliek no vietēji audzētas, lieliskas kvalitātes liellopu gaļas, tad pēdējā laikā, tik tiešām, mūsu virtuvē vairāk tiek gatavota liellopu gaļa - simt un vienā variācijā.
Viss ģeniālais ir vienkāršs un, šķiet, ka kotletes ir viena no daudzajām ģeniālajām pasaules lietām. Kotlešu masai var likt klāt pilnīgi visu, kas tik iedomājams! Sākot ar sēnēm un sieru, beidzot ar griķiem un kabačiem. Arī mēs esam izmēģinājuši visvisādas receptes, bet pēc katra eksperimenta atkal atgriežamies pie atziņas, ka vislabākās tomēr ir tās klasiskās.
Kādi ir tavi zelta ieteikumi attiecībā uz kotlešu cepšanu?
Šeit dažas mūsu kotlešu masas veidošanas un cepšanas atziņas:
- To īsto kotlešu garšu var panākt tikai tad, ja maltai liellopa gaļai klāt pievieno arī nedaudz cūkas malto gaļu- tā ir treknāka un saldāka (vismas 1/5 daļu).
- Olas kotlešu maisai pēc visiem standartiem nebūtu jāpievieno, jo pamatīgi izmīcīta jaucot un vēl papildus “izspaidīta/izsista”,veidojot kotletes bumbiņas, gaļas masa turas kopā labi arī bez olām. Olas pievieno tad,ja nepieciešama papildus sasitviela gaļas masas saturēšanai kopā, ja gaļai liek klāt citas papildu piedevas kā maize, griķi, kabači, rīsi, kartupeļi utt.
- Sīpoli ir obligāta sastāvdaļa vismaz pie mums. Smalki sasmalcināti svaigi vai apcepti. Un tas pats ar ķiplokiem -nedaudz, bet vajag.
- Piens - labāk nē, tas sausina kotleti. Tā vietā liekam ūdeni vai buljonu. Ja jau stundu mīci kotlešu masu un redzi, ka škidruma par daudz, masa neturas kopā un jūk kā plūstošās smiltis, tad gan pievieno vai nu maizi, rīvmaizi, manna vai miltus. Pa mazam - līdz jūti, ka kotlešu masa atkal kļuvusi saturīga.
- Majonēze, krējums, rīvēts siers- pievieno papildus garšu un arī padara kotletes sulīgākas.
- Sojas mērce - palīdz sasniegt vēlamo sāļumu un uzlabo krāsu.
- Sinepes- pikantumam, bet ne pārāk daudz, “sitīs rūgtumu”. Klasiskās, Dijonas, graudu - tas atkarīgs drošvien no tā - kādas jūsu ledusskapī.
- Pipari- smalki malti.
- Soda- mīkstina gaļas sķiedru tikpat labi, kā marinēšana. Šeit gan jābūt ļoti uzmanīgam - pievienosi kaut naža galu par daudz un no sodas garšas ne ar ko nost netiksi. Pievieno pa naža galam un, kad kārtīgi iejaukts, paņem nolaizi pirkstu - ja nejūt vai jūt mazu niansi - tad viss būs labi.
- Mēs cepam kārtīgā čuguna pannā, uz vidēji lielas uguns, izkausētos dzidrinātos liellopa taukos (uz 3kg masas izlietojas 2 ēd.k. tauku, tie nepiedeg, nav jāmaina un pēc cepšanas, var noliet trauciņā nakamajai reizei vai supergardu grauzdiņu cepšanai)
- Pirms likšanas uz pannas apviļājam miltos, tad kotletei ir kraukšķīga garoziņa un iekšpusē saglabājas sulīgums.
- Apceptās kotletes kārto sautējamā traukā, katliņā, māla vai citā karstumizturīgā traukā ar vāku un/vai iespēju sasegt. Kotletēs esošais karstums turpina karsēt kotletes traukā un parasti līdz ēšanai tās ir gatavas pilnībā. Ja nu tomēr izlases kārtā pārbaudot, ir vēl par daudz jēla viducī - tad ieliek cepeškrāsnī vai uz plīts riņķa uz mazas uguns papildus pakarsē līdz gatavībai.
Veiksmi ar kotletēm un, lai visiem priecīgs prāts pie ēdamgalda! 💚